US 63 -03-lm20.34 over Big Running Water
Good Condition15 years old7,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lawrence |
| Location | 3.4 M NW Jct. US 67 |
| Carries | US 63 -03-lm20.34 |
| Crosses | Big Running Water |
| Coordinates | 36.07206, -91.02813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 221.1 ft (67.4 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 1604.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,400 (2018) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007161 |