US 136 E over Blackbird CR
Good Condition23 years old1,058 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Putnam |
| Location | S 2 T 65 N R 18 W |
| Carries | US 136 E |
| Crosses | Blackbird CR |
| Coordinates | 40.46540, -92.88004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 323.2 ft (98.5 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1280.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,058 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29110 |