US 61 N over Linden Br
Good Condition25 years old7,505 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lewis |
| Location | S 23 T 61 N R 6 W |
| Carries | US 61 N |
| Crosses | Linden Br |
| Coordinates | 40.06657, -91.53076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.3 ft (44.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 547.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,505 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29112 |