RT K S over Is 64
Fair Condition24 years old18,874 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 1669 T 46 N R 3 E |
| Carries | RT K S |
| Crosses | Is 64 |
| Coordinates | 38.71409, -90.70373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 1713.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,874 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29119 |