County RD 760 over Irdd #8 Dtch
Fair Condition24 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 24 T 24 N R 11 E |
| Carries | County RD 760 |
| Crosses | Irdd #8 Dtch |
| Coordinates | 36.71508, -89.82242 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 114.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29120 |