County RD 309 over Creek
Fair Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 9 T 52 N R 2 W |
| Carries | County RD 309 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 39.29036, -91.13172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 140.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29127 |