SH 33-01 Lm 5.81 over Lagrue Bayou
Good Condition16 years old510 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Arkansas |
| Location | 0.2 Mi N SH 153-casscoe |
| Carries | SH 33-01 Lm 5.81 |
| Crosses | Lagrue Bayou |
| Coordinates | 34.45414, -91.32134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.2 ft (58.9 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 589 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 510 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007163 |