Mo 171 N over Mna Rr
Fair Condition49 years old8,948 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 17 T 28 N R 32 W |
| Carries | Mo 171 N |
| Crosses | Mna Rr |
| Coordinates | 37.14183, -94.45397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 261.2 ft (79.6 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1034.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,948 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2913 |