County RD 675 over Drain Dtch
Good Condition25 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 20 T 24 N R 9 E |
| Carries | County RD 675 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.70966, -90.10113 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.4 ft (24.5 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29134 |