RT E E over West Locust CR
Good Condition24 years old130 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Putnam |
| Location | S 7 T 66 N R 20 W |
| Carries | RT E E |
| Crosses | West Locust CR |
| Coordinates | 40.54015, -93.19961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.2 ft (34.5 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 300.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29150 |