Mo 142 E over Drainage Ditch No
Good Condition24 years old1,179 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 12 T 22 N R 4 E |
| Carries | Mo 142 E |
| Crosses | Drainage Ditch No |
| Coordinates | 36.56204, -90.57737 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.2 ft (40.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 527.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,179 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29153 |