Mo 13 S over Crd Spring ST Mna Rr
Fair Condition25 years old9,635 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stone |
| Location | S 36 T 24 N R 23 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Crd Spring ST Mna Rr |
| Coordinates | 36.74467, -93.37233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 448.2 ft (136.6 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1912.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,635 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29157 |