Spence Creek RD over Spence CR
Good Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wright |
| Location | S 12 T 28 N R 15 W |
| Carries | Spence Creek RD |
| Crosses | Spence CR |
| Coordinates | 37.13261, -92.53719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 67.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29162 |