Mo 171 S over Center CR
Fair Condition48 years old7,752 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 10 T 28 N R 32 W |
| Carries | Mo 171 S |
| Crosses | Center CR |
| Coordinates | 37.16221, -94.40872 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1584.7 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,752 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2917 |