County RD 2600 over Robinson Br
Fair Condition25 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 31 T 36 N R 29 W |
| Carries | County RD 2600 |
| Crosses | Robinson Br |
| Coordinates | 37.85878, -94.15973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 115.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29170 |