RT O E over Winch CR
Good Condition24 years old4,531 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 34 T 25 N R 2 E |
| Carries | RT O E |
| Crosses | Winch CR |
| Coordinates | 38.42319, -90.77486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.6 ft (58.7 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 751.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,531 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29176 |