SH 24 Sec. 05-8.67 over Terre Rouge Creek
Good Condition15 years old720 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | 8.71 Mi E Jct 67 Prescott |
| Carries | SH 24 Sec. 05-8.67 |
| Crosses | Terre Rouge Creek |
| Coordinates | 33.77982, -93.23727 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 474.1 ft (144.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,445 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 720 (2018) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007172 |