RT E S over Elm Br
Poor Condition24 years old1,120 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Henry |
| Location | S 13 T 43 N R 24 W |
| Carries | RT E S |
| Crosses | Elm Br |
| Coordinates | 38.50891, -93.52119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 298.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,120 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29190 |