County RD 219 over Drain Dtch
Fair Condition25 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mississippi |
| Location | S 18 T 27 N R 16 E |
| Carries | County RD 219 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.97983, -89.37217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 89.6 ft (27.3 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 161.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29193 |