Randolph RD over Thornton Mill CR
Fair Condition25 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 28 T 51 N R 32 W |
| Carries | Randolph RD |
| Crosses | Thornton Mill CR |
| Coordinates | 39.20002, -94.49336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 269.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29198 |