US 136 E over Sampson CR
Good Condition24 years old2,145 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 17 T 63 N R 29 W |
| Carries | US 136 E |
| Crosses | Sampson CR |
| Coordinates | 40.26131, -94.19047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.3 ft (52.2 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 741.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,145 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29202 |