SW 50th ST over Gee CR
Poor Condition24 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Grundy |
| Location | S 21 T 60 N R 25 W |
| Carries | SW 50th ST |
| Crosses | Gee CR |
| Coordinates | 39.99808, -93.71706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 95.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29205 |