S.h. 45 - Sec. 2 over I-540 Sebastian Co.
Good Condition14 years old18,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sebastian |
| Location | 3.74 Mi. N. Of US 71 |
| Carries | S.h. 45 - Sec. 2 |
| Crosses | I-540 Sebastian Co. |
| Coordinates | 35.33691, -94.39094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 102.4 ft (31.2 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 1461.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,000 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007176 |