Mo 25 S over Up Rr
Good Condition49 years old2,974 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dunklin |
| Location | S 34 T 23 N R 10 E |
| Carries | Mo 25 S |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 36.58614, -89.96804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 291.0 ft (88.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1277.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,974 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2921 |