Is 44 W over Bnsf Rr Lit Piney Rvr
Poor Condition24 years old15,872 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 24 T 37 N R 10 W |
| Carries | Is 44 W |
| Crosses | Bnsf Rr Lit Piney Rvr |
| Coordinates | 37.91871, -91.96993 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1115.8 ft (340.1 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 4217.2 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,872 (2024) |
| Truck Traffic | 44% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29214 |