Timber RD over W Fk Locust CR
Good Condition25 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 11 T 61 N R 21 W |
| Carries | Timber RD |
| Crosses | W Fk Locust CR |
| Coordinates | 40.10114, -93.21717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 296.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29216 |