Vandiver DR E over US 63
Fair Condition24 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Boone |
| Location | S 1 T 48 N R 13 W |
| Carries | Vandiver DR E |
| Crosses | US 63 |
| Coordinates | 38.97666, -92.28271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 319.6 ft (97.4 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 1500.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29218 |