US 59 S over Rock CR
Fair Condition24 years old1,524 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Holt |
| Location | S 36 T 60 N R 38 W |
| Carries | US 59 S |
| Crosses | Rock CR |
| Coordinates | 39.97391, -95.11412 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Area | 98.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,524 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29219 |