US Highway 62 over Muddy Fork-washington Co
Good Condition14 years old8,644 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 0.40 Mi East Of CR 288 |
| Carries | US Highway 62 |
| Crosses | Muddy Fork-washington Co |
| Coordinates | 35.96417, -94.33389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 472.1 ft (143.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1813.1 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,644 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007178 |