County RD 325 over Br Of Platte Rvr
Poor Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 3 T 59 N R 34 W |
| Carries | County RD 325 |
| Crosses | Br Of Platte Rvr |
| Coordinates | 39.95119, -94.70241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 85.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29233 |