County RD 209 over Crooked CR
Fair Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 11 T 60 N R 34 W |
| Carries | County RD 209 |
| Crosses | Crooked CR |
| Coordinates | 40.03223, -94.67260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 221.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29234 |