County RD 409 over Branch
Good Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Knox |
| Location | S 26 T 57 N R 10 W |
| Carries | County RD 409 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 39.96417, -91.97936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 91.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29238 |