Kansas RD over W Fk Locust CR
Good Condition27 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 20 T 64 N R 21 W |
| Carries | Kansas RD |
| Crosses | W Fk Locust CR |
| Coordinates | 40.33325, -93.28006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 147.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29239 |