SH 18-04 Lm 17.34 over St. Francis River Relief
Good Condition14 years old8,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Craighead |
| Location | .91 M E St. Francis River |
| Carries | SH 18-04 Lm 17.34 |
| Crosses | St. Francis River Relief |
| Coordinates | 35.82939, -90.42097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 652.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,100 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007179 |