US 60 E over Beaver CR Br
Fair Condition52 years old18,064 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Texas |
| Location | S 3 T 28 N R 12 W |
| Carries | US 60 E |
| Crosses | Beaver CR Br |
| Coordinates | 37.14595, -92.23939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 296.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,064 (2024) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2925 |