County RD 154 over Saling CR
Good Condition24 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 33 T 53 N R 12 W |
| Carries | County RD 154 |
| Crosses | Saling CR |
| Coordinates | 39.33886, -92.25142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 155.5 ft (47.4 m) |
| Max Span | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 355.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29254 |