County RD 308 over S Fk Salt Rvr
Good Condition23 years old1,350 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 23 T 51 N R 9 W |
| Carries | County RD 308 |
| Crosses | S Fk Salt Rvr |
| Coordinates | 39.18990, -91.87592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 798.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,350 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29257 |