County RD 489 over Br Of Mid Lick CR
Fair Condition24 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 26 T 52 N R 7 W |
| Carries | County RD 489 |
| Crosses | Br Of Mid Lick CR |
| Coordinates | 39.25525, -91.66414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 6.6 ft (2 m) |
| Deck Area | 53.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29258 |