County RD 535 over S Fk Of Salt Rvr
Good Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 31 T 53 N R 8 W |
| Carries | County RD 535 |
| Crosses | S Fk Of Salt Rvr |
| Coordinates | 39.32603, -91.83417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 541.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29262 |