Norton RD 585 over Big Lead CR
Good Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lincoln |
| Location | S 16 T 50 N R 2 W |
| Carries | Norton RD 585 |
| Crosses | Big Lead CR |
| Coordinates | 39.10086, -91.14389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 167.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29263 |