NE 280th ST over Lit Shoal CR
Fair Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clinton |
| Location | S 5 T 55 N R 30 W |
| Carries | NE 280th ST |
| Crosses | Lit Shoal CR |
| Coordinates | 39.60051, -94.28298 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 56.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29271 |