Johnson ST over Mills CR
Fair Condition24 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Marion |
| Location | S 32 T 57 N R 4 W |
| Carries | Johnson ST |
| Crosses | Mills CR |
| Coordinates | 39.68939, -91.37583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 93.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29274 |