County RD 125 over Trib Of Long Br
Fair Condition23 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 29 T 52 N R 11 W |
| Carries | County RD 125 |
| Crosses | Trib Of Long Br |
| Coordinates | 39.25833, -92.17928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.5 ft (16.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 122.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29276 |