Mexico City AVE S over Is 29
Fair Condition42 years old5,671 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Platte |
| Location | S 10 T 52 N R 34 W |
| Carries | Mexico City AVE S |
| Crosses | Is 29 |
| Coordinates | 39.32881, -94.71153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Area | 2572.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,671 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2928 |