NE Heimbaugh RD over Eastmans Br
Fair Condition24 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 23 T 59 N R 30 W |
| Carries | NE Heimbaugh RD |
| Crosses | Eastmans Br |
| Coordinates | 39.91682, -94.22385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 60.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29285 |