SW Frank Ross RD over Br Of Third Fk
Fair Condition25 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 2 T 58 N R 33 W |
| Carries | SW Frank Ross RD |
| Crosses | Br Of Third Fk |
| Coordinates | 39.86400, -94.57554 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 63.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29287 |