US 82-11 Lm 1.87 over Ditch Bayou
Fair Condition13 years old8,602 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Chicot |
| Location | 1.87 Mi E US 65-lakevilla |
| Carries | US 82-11 Lm 1.87 |
| Crosses | Ditch Bayou |
| Coordinates | 33.26944, -91.22175 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 362.2 ft (110.4 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 2627.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,602 (2016) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007184 |