430 TH Road over Zounds CR
Good Condition25 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 35 T 64 N R 33 W |
| Carries | 430 TH Road |
| Crosses | Zounds CR |
| Coordinates | 40.30849, -94.57257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 144.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29288 |