330 TH ST over Br Of Wildcat CR
Good Condition25 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 23 T 63 N R 33 W |
| Carries | 330 TH ST |
| Crosses | Br Of Wildcat CR |
| Coordinates | 40.24242, -94.58532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29295 |