395 TH ST over Stillhouse Br
Good Condition24 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 28 T 62 N R 31 W |
| Carries | 395 TH ST |
| Crosses | Stillhouse Br |
| Coordinates | 40.14750, -94.39411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 99.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29296 |